Zirkonyum Kaplamalar

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metal yerine uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır. Estetik olarak porselen kaplamaya nazaran daha estetik bir görüntüsü vardır.

Zirkonyum Tedavisi Neden Önerilir?

Zirkonyum doku dostudur. Bu da bize yapılan porselenin ağızda kalma süresi ve kullanım rahatlığı ile ilgili çok uzun seneler hastaya öngörüde bulunmamızı sağlamaktadır. Yüksek dayanıklılık kırılma dirençleri son derece yeterli ve son derece dayanıklı porselenlerdir. Zirkonyum, yapılan ölçüm ve testler, kullanıcı grupları ve birçok süreç sonucunda dayanıklılığını çok ciddi oranlarda ispatlamıştır. Tamamen doğal görünüme en yakın porselenlerdendir. Altında metal yansımasının olmamasından dolayı grimsi-mat görüntü olmamaktadır. Isı yalıtımı güçlüdür. Bu nedenle kullandığımız metal alt yapılı porselenlere göre ısıyı dişe daha az gönderdiği için hastalara kullanım rahatlığı sağlar. Hastalarımız hiçbir sorunla karşılaşmadan gönül rahatlığıyla soğuk-sıcak yiyecek ve içecek tercih edebilmektedir. Alerjik değildir. Bugüne kadar alerjik reaksiyon göstermesi çok nadir vakalarda rastlanılmıştır. Işık geçirgenliği nedeniyle camsı görünür ve hastaya estetik olarak çok daha iyi bir görüntü sunar. Daha çok estetik alanında kullanılan bir diş tedavisi yöntemidir. Diş beyazlatma gibi metotlar uygulandığı halde olumlu sonuca ulaşılmayan durumlarda kullanılan zirkonyum kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım alanları şunlardır;

 • İleri derecede renkleşmede,
 • Kalıtsal yapı renkleşmenin tedavisinde,
 • Ortodontik edavinin tercih edilmediği durumlarda “diastema” gibi ayrık veya az çapraşık, dönük diş tedavisinde,
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgularda,
 • Arka grup dişlerde kaplama veya köprü olarak,
 • Ön grup implantüstü protezlerde,
 • Gülüş estetiğinin oluşturulması amacı ile kaplama kullanılmaktadır.

Zirkonyum diş kaplaması nasıl uygulanır?

Zirkonyum diş kaplaması yapılırken,  hastanın dişleri kesildikten sonra ağızdan ölçü alınır. Ölçü alındıktan sonra laboratuvara giden ölçüler özel alçı sistemleri ile dökülür ve ölçünün aslı elde edilir. Daha sonra bilgisayarlardaki scannere benzer özel aletlerle bu ölçüler taranır ve sayısal ortama yani bilgisayara aktarılır.

Alt yapılar prova edilir ve üst yapının, yani porselenin işlenmesi için laboratuvara gönderilir. Zirkonyum porselen diş artık hazırdır.

Diş kaplaması uygulanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ağıza yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır. Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri dikkate alınarak konturlar ayarlanmalıdır. Bir başka önemli konu da yüzün bombesidir. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda, bu konveksliğe uyumlu olmalıdır. Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerin uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir. Bir diğer önemli konu hastanın cinsiyetidir. Bayanlarda daha yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılırken erkekler için köşeli keskin kenarlı dişler daha uygun olmaktadır. Ten rengi ve göz rengi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Yapılan dişlerin hastayla uyumlu görüntü verebilmesi için dikkatli bir şekilde bütün unsurlar dengelenerek diş hazırlanmalıdır. Hastanın da görüşleri dikkate alınarak provada son düzenlemeler yapılır. Son provada hastaya dişlerin şekli rengi ve büyüklükleri ile ilgili bir sorunu olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır. Gerekirse hastanın bir yakınının da fikri alınır ve son düzenlemeler yapılarak dişlerin birbirleri ile kapanışları kontrol edilir. Laboratuvardan son şeklini almış olarak gelen dişler hekim tarafından dikkatlice incelenir. Diş hekimi, kole kısımlarındaki kalınlık, ara yüzlerin ve diş eti papil bölgelerinin iyice açıldığından emin olduktan sonra hazırlanmış olan kaplama ağza takılır. Simantasyon denilen bu aşama da çok önemlidir. Zirkonyum veya porselen dişleri yapıştırırken kullanılan malzemeler diş eti altına kaçabilir ve burada sertleşebilir. Diş eti altındaki ilaç mutlaka tam olarak temizlenmelidir. Simantasyon esnasında diğer bir önemli konu da dişlerin tam oturmasıdır. Genellikle simanın sertleştiği zamanda kaplama yerine tam oturtulamamakta ve bir miktar yüksekte kalabilmektedir. Böyle bir durumda gerekirse yapıştırma simanı tam sertleşmeden yerinden çıkarılıp yeniden yapıştırılmalıdır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra hastaların en az 2 saat bir şey çiğnememesi gerekmektedir.

Zirkonyum diş nasıl hazırlanır?

Zirkonyum dişlerin hazırlanması klasik metal destekli porselenlerle aynıdır ancak farklılık laboratvuar işlemlerinde başlar. Zirkonyumlar bilgisayar teknolojisine sahip cihazlarla yapılabilir. Bu yöntemde hasta ağzından alınan ölçüler bilgisayar ortamında optik okuyucularda taranır. Zirkonyum levhalardan el değmeden freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir. Kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları(CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir. Zirkonyum geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kron restorasyonların da, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron – köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır. Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik restorasyonlar da oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

Zirkonyum diş kaplamasının klasik diş kaplamasına göre avantajları nelerdir?

 • Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.
 • Zirkonyum ışığı geçiren yapısı ile doğal diş yapısına çok benzer ve ağızda estetik görüntü oluşturur. Çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tedavisi tercih edilebilir.
 • Metal destekli porselenler kuron–köprü (kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur.
 • Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise doğal dişe yakın, her türlü ışığı geçirir bir yapıdadır.
 • Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Böylece daha estetik bir görüntü sağlanır.
 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan diş lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
 • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle diş renk değiştirmez.
 • Zirkonyum, ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
 • Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle diş etinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.
 • Diş eti çekildiğinde, zirkonyum porselenler estetik görünümlerini korurken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgeleri daha belirgindir.
 • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur.
 • Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Zirkonyum Porselenin diş etiyle uyumu çok iyidir. Ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Diş Etleri İle Uyumu Nasıldır?

Diş dokusuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli olan protezlerde görülen, dişin boyun bölgesindeki ve diş etinde morarmaya benzer renklenme asla görülmez ve diş eti çekilmesine de neden olmaz. Yanlış fırçalama gibi nedenlerden dolayı diş eti çekilecek olursa estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturmaz.

Metale Karşı Alerjisi Olanlarda Uygulanabilir mi?

Yapısında metal bulunmadığı için alerjiye de neden olmaz.

Ağızda Tat Değişikliğine Ya Da Kokuya Neden olur mu?

İçeriği metal olmadığı için bir tat değişikliği yapması ya da kokuya sebebiyet vermesi mümkün değildir.

İleride Renk Değiştirir mi?

Pürüzsüz ve kaygan porselen yapılı yüzeye sahip oluşu nedeniyle plak birikimi görülmez. Bu sebeple kahve, çay ve sigara gibi renklendirici gıdalardan etkilenmez. Rengi her zaman uygulandığı gibi kalır.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Dişler, normal dişleri fırçalar gibi fırçalanır. 6 ayda bir yapılan düzenli hekim kontrolleri ile zaten oluşabilecek problemler öngörülüp bu problemler için tedbir alınır.

Ne Kadar Süre İle Kullanılabilir?

Kontroller düzenli olarak yaptırıldığında çok uzun yıllar kullanılabilir. Şu kadar süre ile kullanılabilir diye bir süresi yoktur. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ile diş yapısında değişiklikler gözlemlenir. Zirkonyum kaplama yapılan dişlerde değişiklikler olmaz.

Zirkonyum Değiştirilmek İstenildiğinde Dişe Zarar Verir mi?

Bu kaplamalar kesilerek çıkarıldığı için herhangi bir rahatsızlık duyulmaz. Dişlerde doku kayıplarına sebebiyet vermez.

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Uygulanır?

Diş, metal destekli kaplamada olduğu gibi küçültülür. Diş eti sağlıklı duruma geldiğinde, özel ölçülerle ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir şekilde ölçü alınır. Laboratuvar ortamında, dişe en uygun renkte zirkonyumun alt yapısı ve üzerine de porselen üst yapısı işlenerek klinik ortamda dişe uyumu sağlanır. Son aşamasında ise özel yapıştırıcılar ile dişe tamamen adaptasyon edilmesi sağlanır. Kişi kendi doğal dişinden ayırt etmeden kullanabilir.

İşlem Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Kesme işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında ise diş renginde geçici bir kaplama uygulanarak, sıcak ve soğuk hassasiyetinin önüne geçilir. Kişilerin pek azında hafif bir sızlama görülür. Genel olarak ise bir problem yaşanmadan süreç tamamlanır.

Ne Kadar Süre Sonunda Tedavi Sonuçlanır?

Bu uygulama, diş etleri sorunsuz olan kişilerde 1 haftada tamamlanmaktadır. Kişinin beğenisine göre ya da hekim ile hastanın memnuniyetleri görülene kadar birkaç prova ile devam ettirilebilir.

Zirkonyum Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Daimi dişlerin sürmesini takiben, her yaşta yapılabilir. Ancak 18-20 yaşına kadar gelişim döneminde olunması ve çenenin büyümesi neticesinde aralanmalar gözlemleneceği için önerilmez.

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları Var mıdır?

Uzun dişsiz aralıklar arka bölgelerde kırılma ihtimali artacağından tavsiye edilmez.

Diş Eti Hastalığı Olan Kişilerde Uygulanabilir mi?

Kişinin öncelikli olarak diş eti hastalığı iyileştirilir. Kişinin diş eti hastalığı tedavi edildikten sonra zirkonyum dişler yapılabilir. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar.

Bunun sonucunda yandaki dişlerde diş eti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Zirkonyum KaplamaYüksek teknoloji ürünü olan ve dayanıklılığını uzay mekiklerinde ısı kalkanı, spor arabalarda fren diski olarak kanıtlamış olan Zirkonyum oksit artık dişhekimleri tarafından da kullanılmaktadır. Zirkonyum akıllı seramikleri uygulamasıyla dişhekimliği için geliştirilen bu teknolojik seramiğin prostetik tedaviye katkısı büyüktür.

Zirkon porselen, mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir. Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, zirkon porselenler estetik görünümlerini korurken, metal porselenler diş-diş eti birleşiminde kötü bir görüntü oluştururlar.