Yirmilik Diş Çekimi

Yirmi Yaş Dişleri, çenenin her iki tarafının en sonundaki üçüncü büyük azı dişleridir. Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve ve genellikle 16-25 yaş arasında çıktıkları için bunlara akıl dişleri de denmektedir.Yirmilik diş, 20 yaş dişleri şeklinde de isimlendirilen ve en son çıkmakta olan yetişkin dişleridir. Çenenin arka bölümünde bulunan azı dişi olan bu tarz dişler, genellikle çene yapısına uyum sağlayamadığı için apse oluşumu, ağrı ve rahatsızlıklara neden olurlar. Bu yüzden de bu tarz dişlerin, diş ameliyatı ya da normal diş çekimi ile alınması gerekebilir. Bu dişlerin neden olduğu sorunların temelinde dişin çıkması için çenede yer olmayışı yatar.

20’lik dişler çenenin yapısını bozmanın yanı sıra şiddetli ağrılara ve sağlığın olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açar. Bu dişlerin çıkmasıyla birlikte diş hekimlerimizle görüşerek kontrolden geçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü çene yapısına uygun olan dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda dişler çene yapısının uygun olmaması sebebiyle yanlış açıyla çıkar ve dişetine gömülü olur ya da dışarıdan bakıldığında görünmez.

Bazen gömülü olan 20’lik diş, kendini neden olduğu ağrı ile belli eder. Diş ve çene yapısının olumsuz etkenlere maruz kalmaması, apse ya da şişlik gibi problemlerin engellenmesi için düzenli olarak diş hekimlerimize muayene olmanızda fayda vardır. Düzenli olan diş muayenesiyle dişin çıkışı ve gelişimi izlenir. Olumsuz bir durumda dişler ve ağız zarar görmeden gerekli müdahale yapılır.

Toplamda 32 tane olan yetişkin dişlerin 28 tanesi yani ana dişler ergenlik ve çocukluk çağında tamamlanır. Peki, 20’lik diş kaç tane olur? Kalan 4 azı dişi, üst ve alt çenede en arka bölümde yer almakta olan 20’lik dişlerdir. İsminden de belli olduğu gibi 20’li yaşlarda çıkmakta olan bu dişler genelde sağlıklı olmaz. Yarı gömülü ya da tamamen gömülü olacağı gibi yetersiz alan sebebiyle de diğer dişlere zarar verebilir, ağız içi etini sıkıştırır ve ağrıya neden olabilir. Bu dişler ile ilgili merak edilen bir diğer soru ise 20’lik diş nerde çıkar sorusudur? Bu dişler çenenin arka tarafında alt ve üst çenede çıkar. Çene yapısıyla uyumlu olan diş, büyük azı dişinin arka tarafında yeterli alan bulduğunda bir problem yaratmaz. Ancak ulaşılması zor bir yerde, çok arkada olmaları nedeniyle yeterli temizlenemez. Bu tarz durumlar nedeniyle dişlerin çekilmesi ya da gömülü olması halinde de cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Ayrıca merak edilen bir diğer konu ise 20’lik diş ne zaman çıkar sorusudur. Bu sorunun kesin bir cevabı olamamakla birlikte bu dişler her zaman 20 yaşında çıkmaz, O halde akla hemen 20’lik diş kaç yaşında çıkar sorusu gelebilir? Toplamda 4 tane olan bu dişler genel olarak 17 ile 25 yaş aralığında çıkar. Bu yaşlarda çıkmazsa bu durum bu dişlerin olmayışı anlamına gelmez. Bazen gömülü 20’lik diş olmasına rağmen ağrıya neden olmadıkları için fark edilmez. Bu ve benzeri durumlarda gömülü dişler kontrollerde çekilen röntgen incelemesinde görülür.

Yirmilik Dişin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

20lik diş tedavisi

Yirmi yaş dişlerde ağrı, şişlik veya diğer semptomları göstermekte olan hastalarımızda ağız ve diş muayenesi sonrasında diş röntgeni çekeriz. Bu röntgen bütün dişlerin kökleri, kemik yapıları, açılarını ve gömülü olan dişleri gösterir. Dışarıdan bakıldığında görülmeyen, yatay çıkmış ya da yarısı gömülü olan dişler röntgende tespit edilir. Doktorlarımız diş röntgeninin incelenmesi sırasında çekilmesi gereken dişi tespit ederek bunun normal bir diş çekimi biçiminde mi ya da cerrahi operasyonla mı alınması gerektiğine karar verir.

Bazı gömülü dişler ise enfeksiyon ya da kist oluşumu ile fark edilir. Böyle bir durum olduğunda diş çekimi öncesinde ilaç tedavisi uygulanır. Daha sonra yirmilik diş çekimi için randevu verilir.

Yirmilik Diş Belirtileri Nelerdir? 

Ağızda alt ve üst çenede en arkada yeterli yer bulan ve sağlıklı bir şekilde çıkan bu tarz dişler bir sıkıntı vermez. Fakat genellikle bu dişler yeterli alan olmadığı için sorun yaratır. 20’lik diş belirtileri arasında en yaygın olanlar şu şekilde sıralanır:

 • Dişte ve diş etinde ağrı
 • Diş etlerinde oluşan hassasiyet
 • Kulağa ve çeneye vuran ağrı
 • Lenf bezlerinde meydana gelen şişlik
 • Ağızda kötü koku olması
 • Çiğneme esnasında hissedilen ağrı

17-25 yaş civarında olan hastalarımızda bu tür semptonlar genelde 20’lik dişler ve bu dişin yol açmakta olduğu komplikasyonlardan meydana gelir. Bu tarz belirtiler yaşamakta olan hastalarımız en kısa sürede polikliniğimize başvurmalıdır.

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı için genellikle ılık ve tuzlu su ile gargara tavsiye edilir. Bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı tuz koyulur ve karıştırılır. Bu su ile gargara yapılır. Buz uygulama; diş ağrısının nedeni şişmeyse ağrıyan bölgeye buz uygulanır. Karanfil yağı; bir parça pamuk üstüne karanfil yağı konur ve ağrı geçene kadar dişeti ve diş çevresinde tutulur. Ayrıca karbonatı ılık su ile karıştırıp gargara yapmak da iyi gelir. Ama ağrı devam ediyorsa 20’lik diş ağrısı için ilaç en iyisidir.

Yirmilik Diş Kaç Yaşında Çıkar?

20lik diş röntgen

Yirmilik dişler çenenin arka kısmında 17 ile 25 yaş aralığında çıkar ya da çıkmaya çalışır. Genetik faktörler nedeniyle bu dişler erken de çıkabilir. 16 yaşında çıkabileceği gibi 70 yaşında tüm dişlerini kaybetmiş ve protez kullanan bir kişide de dişlerin çıkma olasılığı vardır.

Yirmilik Dişin Hangi Durumlarda Çekilmesi Gerekmektedir?

Bu dişlerin erken yaşta çekilmesi daha uygundur. İleriki yaşlarda sıkıntı olma olasılığı artacaktır. Çünkü yaş alındıkça çene kemiklerinin esnemesi daha az olur. Ayrıca ağrı, şişlik gibi durumlar da olabilir. En büyük komplikasyonlardan birisi de diş çekimi sonrası dudakta uyuşma ve hissizlik olmasıdır. Yirmili yaşlarda daha gençken çenede diş kökünün gelişimi tamamlanmadığı için bu tür durumlar pek yaşanmaz. Bu yüzden bu dişlerin gençken çekimi daha kolay olur. Eğer 20’lik diş apsesi, 20’lik diş eti şişmesi ve enfeksiyon oluşması varsa hemen çekilmesi gerekir.

Diş etinin altında bu dişlerin folikül denen koruyucu bir zarı bulunur. Diş çıkmaya çalışırken bu alanda enfeksiyon olabilir. Enfeksiyon sonucu diş etleri şişer ve ağrı yapar. Ayrıca enfeksiyon ağızda kötü koku ve kötü bir tada da neden olur. Ön dişlerde meydana gelen çapraşıklık, çıkmaya çalışan bu dişler alan dar olduğu için ön dişlerde çapraşıklığa neden olabilir. Özellikle ortodonti gibi tedavi yöntemleri ile bunun olmasını engellemek için bu dişlerin çekilmesi önemlidir.

 • Kist Oluşması: Hastamız için sıkıntı yaratan ve çeşitli komplikasyonlara neden olan bu tarz dişler çekilmediği zaman dişin çevresinde kist oluşabilir. Bazen de hastamızın hiçbir şikâyeti bulunmaz ama çekilen röntgenlerde gömülü durumda olan dişlerden kaynaklanan çok önemli kist olayları gözlemlenebilir. Oluşan kistler kemikte ve diğer bölgelerde bulunan dişlerin yanı sıra diş etlerinde de hasara neden olur.
 • Çürük Oluşması: Çıkarken bulunduğu bölgenin dar olması nedeniyle bu tarz dişler öndeki dişe zarar verir. Aynı zamanda gömülü olan 20 yaş dişleri önünde bulunmakta olan büyük azı dişlerinin köküne baskı yaparak kökte sorun ya da dişe değen yerlerde geç fark edilmekte olan çürüğe neden olur. Hatta bu dişlerin büyük azı dişine uyguladığı baskı fazla ise ön dişlerde devrilmeler oluşur. Oluşan besin gömülmeleri de dişlerde çürüğe yol açar. 20 yaş dişleri ağzın içinde oldukça arkada bulundukları için temizlenmesi zor olur. Diş fırçası oralara girmez hem de bulantı olmasına neden olur. Temizlik sorunundan dolayı zamanla burada çürükler oluşur.
 • Yanağa Batması: 20’lik diş yanağa batması, bir an evvel tedavi edilmezse; enfeksiyon, lenflerin vasıtası ile boyun ve yanak bölgesine ilerler ve buralarda yayılır. Bu dişlerin çıkması sırasında komşu olan dişler de baskı görür. Bu baskıyla meydana gelen basınç, şiddetli ağrıya neden olur ve bu duruma basınç ağrısı denir.
 • Diş Eti Hastalığı Görülmesi veya Diş Eti Şişmesi: 20’lik dişler dar olan bölge nedeniyle tam çıkamadıkları için üstlerinde bulunan diş eti parçasının arasına yemeklerin artığı kaçar. Bu artıklar burada bakteri ürer ve iltihaplanır. Dişin çevresinde bulunan diş etinin iltihaplanması ile diş eti şişer. Dişetinin şişmesi ile şişlik, apse ve ağrı oluşur. Bu gibi durumlar çürük oluşumu içinde uygun olan bir ortam yaratır. Bu durumda doktorlarımız tarafından cerrahi ile çıkarılması gerekir.
 • Ortodontik Tedavi İhtiyacı: Bazen de cerrahi operasyonlardan farklı olarak başka cerrahi işleme engel olurlar. Çene kırığında bu dişler diş hattı üstündeyse çekimi gerekir. Ayrıca ortodontik tedavi (çenelerin düzeltilme ameliyatı ve tedavisi) cerrahi işlemlerinde de gömük dişlerin çekilmesi gerekir.
 • Tümör Oluşumu: Bu tarz dişlerle ilgili sorunlarda nadirde olsa gömülü durumda bulunan dişin çevresinde çene tümörleri oluşabilir.

Yirmilik Diş Çekilme İşlemi Nasıl Yapılır? 

20lik diş çekimi

Yarı gömülü ya da tamamen gömülü veya sıkışık dişlerin etrafında bulunan diş etinin iltihaplanması, diş çürükleri, besin birikimi nedeniyle oluşan ağız kokusu, komşu olan dişlerin mine ve köklerinde doku kaybı ve benzeri ağız ve diş problemlerine yol açar. Bu yüzden gömülü veya yarı gömülü dişlerin yanında düzgün çıktığı halde ağızda sıkışıklık meydana getiren dişlerde ameliyatsız 20’lik diş çekimi ile çekilmesi gerekir. 20’lik diş çekimi fiyat normal diş çekimi fiyatı dişin durumuna göre farklılık gösterir. Muayene edilmeden bir fiyat verilmesi çok doğru olmayacaktır.

Bu dişlerin nasıl çekileceğine doktorlarımız tarafından, dişin röntgeni çekildikten sonra karar verilir. Doğru bir şekilde çıkan ama çürük ya da ağızda sıkışıklık nedeniyle çekilmesi gereken dişler aynen diğer dişlerin çekiminde olduğu gibi çekilir. Bu tür durumlarda cerrahi operasyon gerekli olmaz. Ama sorunlu dişlerin büyük çoğunluğu diş ameliyatı denen cerrahi operasyonla çekilir. Daha ileri ki durumlarda farklı diş düzeltme yöntemleri seçeneklerine de başvurmak gerekebilir.

Yirmilik Diş Çekimi İle Normal Diş Çekimi Aynı mıdır?

Yirmilik dişlerin duruş pozisyonunda, çene kemiğinde oldukları durumda, büyüklüğünde, üzerinin mukoza ya da kemikle kaplı olması problemi yoksa 20 yaş dişlerinin çekimi normal diş çekimi ile aynıdır. Gömülü olan yirmi yaş dişi çekimi köklerin pozisyonu ile doğru orantılıdır. Diş çekiminin normale göre zor olup olmayacağı röntgen filminden sonra belli olur.

Yirmilik Diş Tedavisi Zor Mudur

Bu tarz dişlerin tedavisi zorlu bir süreçtir. İlk aşamada cerrahi müdahale gerekmeyen dişler 6 ay ya da bir sene gibi bir süreçte devamlı tekrarlayan problemlere sahipse dişin tedavisinde çekim mecburi olur.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Komplikasyonlar

Yirmilik diş çekimi sonrası komplikasyonlar oluşacağı için hastaların sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durması gerekir. 20’lik diş ameliyatı sonrası kanama olabileceğinden 24 saat boyunca o taraf ile çiğneme yapılmaması önerilir. 20’lik diş çekimi sonrası diş fırçalarken çekim bölgesini dikkatli fırçalamakta fayda vardır. Ağız temizliğine bu dönem içinde daha da dikkat etmek gerekir.

Yirmilik Diş Tedavisi Zor Mudur? 

Bu tarz dişlerin tedavisi zorlu bir süreçtir. İlk aşamada cerrahi müdahale gerekmeyen dişler 6 ay ya da bir sene gibi bir süreçte devamlı tekrarlayan problemlere sahipse dişin tedavisinde çekim mecburi olur.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Komplikasyonlar

20’lik diş çekimi sonrası komplikasyonlar oluşacağı için hastaların sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durması gerekir. 20’lik diş ameliyatı sonrası kanama olabileceğinden 24 saat boyunca o taraf ile çiğneme yapılmaması önerilir. 20’lik diş çekimi sonrası diş fırçalarken çekim bölgesini dikkatli fırçalamakta fayda vardır. Ağız temizliğine bu dönem içinde daha da dikkat etmek gerekir.

20 Yaş Dişlerim Neden Geç Çıktı?

20 yaş dişleri 18-20 yaş aralığında çıkabildiği gibi geçte çıkabiliyor. Dişlerimizin hepsi aynı anda çıkmadığı gibi 20 yaş dişleri de hemen çıkmayabiliyor. Dişlerimiz de ilk olarak süt dişleri çıkar. Onların dökülmeleri olduktan sonra ön dişler ve ardından köpek dişleri çıkar, bu dişleri takiben azı dişleri çıkar. 20 yaş dişleri ise bu sırayı geriden takip eder. Dişlerin çıkma işlemleri sürerken çene de gelişim göstermeye devam eder. Gelişimde 20 yaş dişlere yer açıldığında dişler çıkar.

20 Yaş Dişleri Ne Gibi Sorunlar Yaşatır?

Eğer çene darlığı gibi bir durum yaşıyorsanız ve ağız sağlığınıza yeterli ilgiyi gösteremiyorsanız dişlerinizde iltihaplanmaların meydana gelmesi kaçınılmaz olabilir. Bunu takiben diş etrafındaki dokularda da meydana gelecektir. 20 yaş dişleri yemek fazlalıklarının en çok toplandığı yer olduğu için yeterli bakım yapılmadığında çürümeler oluşabilir. Bu çürümeler kokuya da neden olmaktadırlar.

Yirmilik Dişlerin Çekilmesi Zorunlu Mudur?

20’lik yaş dişlerinde çekilmeler zorunlu değildir. Fakat kullanılabilir olduğu sürece. 20 yaş dişleri de diğer dişler ve organlar gibi korunmalıdır. 20 yaş dişleri, henüz çıkamamış ve diğer dişlere baskı yapıyorsa dişlerin çürümesine, sıkıştırma yapması nedeni ile de çarpıklığa neden olabilir.

Dişlerin Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

20’lik yaş dişlerinin çekimi çoğunlukla cerrahi işlemler ile alınır. Dişler lokal anestezi ile alınır. 20 yaş dişleri çekildikten sonra, ağıza konulan tamponun yarım saat kadar tutulması gerekir. Tükürme işlemini olabildiğince az yapmalısınız. İşlem yapıldıktan sonra uyuşukluk geçtikten 2 saat sonra besin tüketmemeniz gerekir. İyileşene kadar daha yumuşak gıdalar almanız gerekir. Gıdaları alırken diğer taraftaki dişleriniz ile çiğneme yaparsanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Şişlik oluşabilir, bu durumu önlemek için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Hekiminize kontrollerinizi aksatmayınız.