Emax Lamine

Emax diş kaplama, diş hekimleri tarafından hastalara doğal görünümlü ve gerçekçi gülümsemelere sahip olabilmeleri için uygulanmaktadır. Emax diş kaplamasında özel seramikler kullanılmaktadır. Emax diş kaplamasında kullanılan seramik IPS E-Max adındaki özeli bir seramik malzemedir. Diğer diş restoratiflerinden farklı olarak güzelliği ve gücü birleştiren özel bir malzeme olan bu seramik sayesinde hastalar hayal ettikleri gülüşlere sahip olabilmektedir. Emax diş kaplama ile doğal bir diş görünümüne sahip olabilirsiniz.

E-max kaplama, yeni nesil estetik diş kaplama tedavisidir. Özellikle ön dişlerin estetik görünümü için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Estetik kaygısı olan bir tedavi olduğu için genellikle öndeki kesici dişlere uygulanır. Ön dişlerinizde görüntü bozukluğu varsa ve özgüven eksikliğiniz varsa E-max kaplama bu anlamda kullanılan en çok tercih edilen diş kaplamadır. Ancak ön dişlere uygulanması dayanıklılığı arttırır. Kesici dişler ve parçalanan dişler için implant ve zirkonyum gibi uzun süreli tedaviler tercih edilmektedir.

En avantajlı yönlerinden bir tanesi, estetik bir görünümü olmasıdır. Diğer yandan metal içermediğinden alerjik reaksiyona sebebiyet vermiyor oluşu. Diş etinde ve yapılan dişlerin kenarlarında meydana gelen morumsu renk oluşumu ile karşılaşılmaz.

Başka bir özelliği ise diş yapısına zarar vermemesidir. İçeriğindeki maddeler diş ile en uyumlu yapılardandır.

Işık geçirgenliği olduğu için mat görünüm olmaz. Renk seçenekleri oldukça fazladır. Dış yapısı kaygan ve pürüzsüzdür. Diş hassasiyetini en az seviyeye indirger. Kaygan yüzeyi tartar oluşumu neredeyse engeller. Bu da diş eti rahatsızlıklarının meydana gelmesinin önüne geçer.

Diş hekimliğinde hastalara gerçekçi, doğal görünümlü gülümsemeler vermek için özel seramikler kullanılmaktadır. IPS E-Max, diğer diş restoratiflerinden farklı olarak gücü ve güzelliği birleştiren seramik bir malzemedir. Tamamen seramikten yapılmış diş restorasyonları metal içermez. Bu nedenle, ışık doğal dişlerde olduğu gibi içlerinde parlayabilir.

Yüksek estetik ve doğal görünüme sahip olmalarının yanı sıra e-max kaplamaların renk çeşitliliği fazladır ve insan vücudu ile tamamen uyumlu bir materyale sahiptir.

Öncelikle hastanın dişleri ve yüz profili incelenir. Ardından, sonuçlara göre kaplamalar için bir tasarım seçilir. Buna, seçilen stili balmumunda gösteren bir “deneme gülüşü” eşlik eder. Gerekli herhangi bir tedavi planı hasta ile kararlaştırılacaktır. Gerekli taramalar laboratuvara gönderildikten sonra diş hazırlığı yapılacaktır. Daha sonra geçici bir kaplama takılır. Son olarak, son E-max kaplamaların montajı, kaplamalar laboratuvardan alındıktan sonra başlar.

E max Kaplama hangi Durumlarda Uygulanır?

Sararmış Dişler : E-Max kaplamalarla, sararmış dişlerinize elveda deyin. E-Max kaplamalar saydam, kırılma ve bükülmeye karşı oldukça dirençli olduklarından mevcut dişlerinizin yerine size mükemmel estetiğe sahip yeni dişler sunarlar.

Eğri Dişler : E-max estetik dişler , özellikle ön bölge için eğri dişlerin yapısını ve şeklini restore  tercih edilen bir tedavi türüdür. Ön bölgede gülüş estetiği tasarlanırken optimum estetik sonuçlar vermektedir.

Kanal Tedavili Dişler: Kanal tedavisi uygulanan dişler, kırılgan ve kırılgan olma eğilimindedir. E-Max kaplamalar estetik açıdan sağladığı mükemmelliğin yanı sıra bu tür kanal tedavisi uygulanmış ve kırılgan yapıya sahip olan zayıf dişlerin onarımı için de  iyi bir seçenektir.

Kırık Dişler: Geniş diş çürüğü  veya travmadan dolayı kırılmış dişler de E-Max diş kaplamalarla tedavi edilebilir.

E max Kaplama Dişin Tercih Edilme Nedenleri:

E-Max diş kaplama özellikle, ön dişler için tercih ediliyor. Diş estetiği sağlamak için uygulanan kaplama malzemeleri içerisinde ilk sırada yer alıyor.

Kişinin kendi dişleri ile ideal bir uyum sağlayan tam seramik diş kaplamaları estetik olarak ta ışık yansıtma özelliği bakımından doğal dışa en yakın malzeme olarak kullanılmaktadır. Farklı ışık kaynaklarında bile diş ile benzer görüntüdedir.

E Max diş kaplama Uygulamasında malzemenin içerisinde metal alt yapı yoktur. Metalin griyi renge diş etlerime ile etkileşime girmez ve bu sayede doğal dış görüntüsü elde edilebilir. Bu özelliği ile zirkonyum diş kaplamalarla aynı sahip bir malzemedir.

E Max kaplama, cam seramiktir. Malzeme Çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli dayanıklılığı sahiptir. Lityum disilikat İle yapılan kaplamalar çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklıdır. Uygulandığı bir problem çıkarmadan kullanılabilmektedirler.

Sistem CAD CAM frez sistemi ile üretilir. Yüksekek kalitede monolitik lityum disilat blok kullanılarak üretilir.

Malzeme çok ince uygulanabilmesi nedeniyle daha az diş kesimine müsaade eder. Bu sayede dişler daha az hassasiyet yapmaktadır. Malzemenin ince olmasına rağmen dayanıklılığı yüksektir.

Neden Zirkonyum ve E max Protezler, Metal Destekli Protezlerden Daha Estetik Görünürler?

Rutinde uygulanan porselen kuron/köprü protezlerinin alt yapısı gri renkte bir metal alaşımıdır. Bu metal destekli porselen kuron/köprü protezleri özellikle ön bölge dişlerinde uygulandıklarında dişeti bölgesinde gri bir yansıma yaratırlar. Diş eti grileşmiş gibi görünür. Bu görüntünün sebebi porselen kaplamaların alt yapısında bulunan metal alaşımının zamanla diş eti bölgesinde çözünerek birikmesidir. Ayrıca alt yapının metal olması sebebiyle porselenin ışık geçirgenliği azalır ve bu restorasyonlar (kaplamalar) donuk mat bir renkte görünür. Bu estetik problemlerden dolayı son yıllarda zirkonyum/E-Max kuron/köprü protezlerinin kullanımı artmıştır. Tam porselen protezlerde kaplamalar altyapı olmadan tamamen porselen materyalinden yapılabildiği gibi beyaz renkte bir altyapı kullanılarak da yapılabilir. Ayrıca tam porselen restorasyonların ışık geçirgenliği doğal diş minesine çok yakın olduğu için daha doğal ve estetik bir görüntü oluştururlar.

E-max kaplama yaptırmak ne kadar zaman alır?

Tüm prosedür bir hafta ila 10 gün sürer, ancak tam ağız kaplama istemiyorsanız, tedaviniz sadece bir ziyarette de yapılabilir.

E-max kaplamaların ömrü ne kadardır?

Temizlik ve ağız bakımı düzenli yapıldığı takdirde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz

E max Porselen Neden Tüm Dişlere Uygulanmıyor?

E-max uygulaması, uzun diş kayıpları olan hastalarda pek fazla tercih edilmez. Bunun nedeni; uzun diş boşluğu yapımına uygun olmamasıdır. Özellikle de arka öğütücü dişlerde sağlamlık baz alındığı için metal içerikli kaplamalar tercih edilir. E-Max, yapısı gereği ön kesici dişlerin yapısına daha uygundur. Görsel olarak da estetik kaygı nedeni ile E-Max yaptıran hastalarda ön ve görünen dişlere uygulanır.

E max Kaplama Dezavantajları

Metal hiçbir madde kullanılmaması nedeni ile arka öğütücü dişlerde tercih edilmez. Metal kullanılan kaplamalara göre biraz daha maliyetlidir. Ancak görselliği ilk sırada tutanlar için bu miktar çok değildir.