Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği)

Diş, insanların dış görünüşleri ve sağlıkları açısından önemli olan uzuvlar arasında bulunuyor. Sağlıklı ve estetik görünüme sahip olmalarına herkes tarafından oldukça fazla özen gösteriliyor.  Zira dişler her zaman ön planda.  Diş bakımı yeteri derecede yapılmazsa rahatsızlıklar başlar. Özellikle diş etleri çok fazla sorun oluşturabilir, hem sağlık hem de görünüm açısından insanlara zorluk yaşatabilir. Böyle durumlarda ise diş etlerine gerekli olan müdahaleler gerçekleştirilebilir. Uzman diş hekimleri eşliğinde kişinin diş eti problemine göre çözüm bulunmaya çalışılır. Yapılan bu işleme ise gingivoplastiyani diş eti estetiği adı verilir. Bu işlem kliniklerde ya da hastanelerde işinin ehli profesyonel diş hekimleri tarafından gerçekleştirilir.

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerde, estetik gülüş yalnızca beyaz ve düzgün dişler ile sağlanamadığından dolayı bu dişlere uyumlu diş etinin varlığı da gereklidir. Diş etlerinde yapılan estetik uygulamalara ise pembe estetik denilmektedir. Diş estetiğini tanımlamaya yarayan öğeler arasında diş etlerinin rengi, diş etinin diş ile olan seviyesi ve diş etlerinin sağlıklı olması gibi öğeler yer almaktadır. Diş etine sağlıklı denilebilmesi için diş etinin açık pembe renkli olması, diş etinin portakal kabuğu gibi pütürlü ve parlak bir görünüme sahip olmaması ve diş etinin dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışık olması gereklidir. Diş hekimliğinin estetik alanında uygulanmakta olan tedavilerde, hedef; kusursuz ve estetik bir gülümsemenin sağlanabilmesidir. Hedeflenen bu kusursuz gülümseme için ise diş eti estetiği son derece önemlidir.

Pembe estetik ile kusursuz bir gülüş nasıl sağlanır?

Gülümsemenin kusursuz bir şekilde tamamlanabilmesi için diş etinin, dişlerin, dudakların ve çenenin uyumlu bir harmoni içerisinde olması gerekmektedir. Diş eti estetiği durumunda, sorunun varlığına göre operasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu kullanılan yöntemler ile gülümseme esnasında, bazı diş etlerinin bir miktar küçültülmesi gerekebilirken fazla görünen diş etleri ise şekillendirilebilir. Diş etlerinde estetik uygulama öncesinde diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı diş etleri ise pembe renkli, kanaması olmayan ve yüzeyi hafif pütürlü şekilde olmalıdır. Diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve kanama var ise diş eti estetiği öncesinde diş etlerinin tedavisinin yapılması gereklidir. Bu durumda diş eti küretajı gibi farklı tedaviler gerekebileceği gibi diş taşı temizliğinin (detertraj) yapılması da gereklidir.

Pembe estetik, gülümseme esnasında ön orta kısımda yer almakta olan iki dişin, tepe noktasında bulunan ve diş etlerinden geçtiği düşünülen hayali çizginin, hafifçe dudağa dokunması ile sağlanmaktadır. Bazı durumlarda ise yalnızca diş etlerinde değil de dişlerin dizilişleri sorunlu olabilir. Böyle bir durumda ise öncelikle diş etleri düzeltilmeli ve sonrasında diğer tedaviler ile tamamlanmalıdır. Pembe estetik ile yapılabilecek küçük düzeltmelerde bile kimi durumlarda, mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Bazı durumlarda ise diş etleri çekildiğinden dolayı kök yüzeyleri görünür hale gelerek, diş kronu fazla uzun gözükmektedir. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında ise kök yüzeyinin kapanması için diş eti grefti uygulanarak, hem diş etlerinin sağlıklı olması hemde estetik görünüm sağlanmış olur.

Diş Estetiği Yaptırmanın Avantajları

Dişlerinde estetik olarak problem yaşayanlar yaşadıkları diş eti problemlerine karşılık diş eti estetiği yaptırırsa birçok avantajı kazanmış olacaklardır. Diş eti estetiği tedavisi ile ;

  • Diş etlerinde oluşan kanamalar ve yaralanmalar ortadan kalkar
  • Diş eti dokuları daha sağlıklı hale getirilir böylece kişinin hassasiyeti ortadan kalkar
  • Estetik kaygılar azaldığı için sosyal ortamda kişi kendine güvenerek iletişim kurmaya devam edebilir
  • Dişler olması gerektiği gibi dizilir herhangi bir çarpıklık söz konusu olmaz
  • En önemlisi diş eti iltihaplanması gibi durumlar kesinlikle yaşanmaz.

Bu tedavi yönteminin en önemli avantajı ise hızlı iyileşmeyi sağlamasıdır. Uygulamayı yaptıran kişi 10- 14 gün içerisinde eski hayatına kolaylıkla dönüş sağlayabilir. Hassasiyet azalmış olur.